KÖKSKLOCKA, rosenkrans, Max Rösler Rodach, omkring 1920.
461266. KÖKSKLOCKA, rosenkrans, Max Rösler Rodach, omkring 1920.
Porslinsstengods med underglasyrblått tillverkningsmärke Max Rösler Rodach, präglingsnummer 8523 och röd stämpel GB med plog för Gustav Bössenroth Berlin, fyrkantig tallrik med rundade hörn, rund infälld urtavla med svarta arabiska siffror, enkla händer, lindning för rörelse, dekorerad med klassisk roskrans, ca. 24,5 x 24,5 cm, inte matt.
på displaysidan delvis något knäckt, litet nagg på baksidan, i gott skick, 1920-tal.