MODELLBÅT - segelfartyg, trä, "Sea Witch - Clipper 1846", 1900-tal.

460331. MODELLBÅT - segelfartyg, trä, "Sea Witch - Clipper 1846", 1900-tal.

Höjd 37 cm.
Längd med galjonsfigur 36 cm.
Segelfartyg tillverkat i New York - USA år 1846. Transporterade porslin och té från Kina till USA:s östkust.
Havererade på ett rev 1856.

Krackeleringar och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 37 cm.
Längd med galjonsfigur 36 cm.
Havererade på ett rev 1856.

Krackeleringar och slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 663