460274. HÖRNSKÅP, sent 1800-tal/ tidigt 1900-tal.
Fanerat med mahogny. Dekor av intarsia. Uppsats med hyllplan. En dörr med bakomliggande hyllplan. Längd 64. Bredd 35. Höjd 137 cm.
Slitage. Fanerskador. Något fläckad skiva. Kärvande lås.
Nyckel/nycklar finns.