FLYGPLANSPROPELLER, trä, Gipsy Major, England, 1935.

460158. FLYGPLANSPROPELLER, trä, Gipsy Major, England, 1935.

Signerad på ena sidan
DRG NO DH 5520/H/9
Gipsy II & III, Gipsy Major LH
På andra sidan
06-4" P4 11 MAR/35
Längd 193,5 cm

De Havilland var en brittisk flygplanstillverkare som grundades 1920 av Geoffrey de Havilland. Under 1920-, och 1930-talen tillverkades ett stort antal Mothar, dåtidens populäraste skol- och allmänflygplan. De första exemplaren av de Havillands flygplan producerades av Aircraft Manufacturing Co (Airco) samt på licenser i olika länder.

Bolaget tillverkade även motorer, framför allt den 4-cylindriga radmotorn Gipsy Major på 130 hk som bland annat satt i den välkända Tiger Moth. Senare utvecklades även jetmotorer och turbopropmotorer.

1960 övertogs företaget av Hawker Siddeley.

Bruksslitage, sprickor samt mindre skador på ytterkanter. Skyddshölje med bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Signerad på ena sidan
DRG NO DH 5520/H/9
På andra sidan
06-4" P4 11 MAR/35
Längd 193,5 cm

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 7 756