KARMSTOLAR i björk av pinnstolsmodell, ett par. Sverige 1900-talets mitt.

460061. KARMSTOLAR i björk av pinnstolsmodell, ett par. Sverige 1900-talets mitt.

Pinnstolar av massiv, betsad och lackad björk. Hög rygg med profilerad tvärslå och rundade karmar. Skulpterad sits och H-kopplade ben.
Bredd 52, djup 40, höjd 86 cm.

Bruksskick, armstöd med bitskador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 287