458803. SNÄCKPOKAL, silver, sannolikt Tyskland, svenska importstämplar, 1900-talets första hälft. Total vikt ca 475 g.
Rester av invändig förgyllning. Skål i form av snäcka, uppburen av delfin, rund fot. Reliefdekor av bl a putto. Höjd ca 24 cm.
Ytslitage. Ett dekorelement saknas på putto.