SKEDAR 4 st, silver, Sverige, 1700/1800-tal.

457805. SKEDAR 4 st, silver, Sverige, 1700/1800-tal.

Bordssked, rund form, Niclas Fernlöf (1736-1777-) Karlstad, stämplade egen nummerserie till 1759, således kan bokstaven S betyda både 1755 samt 1776. Längd ca 21 cm.
Bordssked, rund form något hjärtformad dekor, Petter Eneroth (1771-1808) Stockholm 1803. Längd ca 21 cm.
Bordssked, spetsig form, Nils Gustaf Schrey, (Malmköping), 1816. Längd ca 20,5 cm.
Kaffesked, otydligt stämplad, längd ca 12,5 cm.

Total vikt ca 180 gram.

Slitage, bucklor, gravyrer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total vikt ca 180 gram.

Slitage, bucklor, gravyrer.

Antal besök: 831