KRISTALLKRONA, barockstil, 1930/40-tal.

457518. KRISTALLKRONA, barockstil, 1930/40-tal.

Kristallkrona med stomme i patinerad mässing, rökfärgade lövformade prismor, 5 elektrifierade ljusarmar, avslutande facettslipat klot.
Höjd 79 cm, diameter 53 cm.

Bruksslitage, elen ej funktionstestad.

Höjd 79 cm, diameter 53 cm.

Antal besök: 4 965