457263. GOLVLAMPA, mässing och trä, 1940-tal.
Golvlampa med fot i valnöt, stång i mässing krönt av kvinnofigur i gjuten mässing, dubbla ställbara ljuspunkter.
Höjd upp till toppen av figuren 143 cm.
Bruks och åldersslitage, elen ej funktionstestad, skärmarna med omfattande slitage.