GEORG GEYER. Bergsmassivet med alpin hut, människor och fjällström.
455981. GEORG GEYER. Bergsmassivet med alpin hut, människor och fjällström.
Georg Geyer (1823 - 1912, Österrike); olja på duk, signerad nedre vänstra och otydligt signerad (1889?), inramad, där graverad skylt med år 1893. Verso litteraturutdrag och utställningsanteckningar (se bild). Mått ca. Ram 82 x 65 x 8 cm, målning 63 x 47 cm.