POKAL samt DOSA, silver och ben, från Fredriksborgs slott, 1800-talets slut.

455636. POKAL samt DOSA, silver och ben, från Fredriksborgs slott, 1800-talets slut.

Pokalens höjd 11 cm. Vikt ca 133 gram. Dosans diameter ca 5,5 cm.
Exportförbud utanför EUs-gränser.
Proveniens familjen Gyllich, bland annat ståthållare på Frederiksborgs slott.

Dosa med större lagningar. Pokal med gåvogravyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 720