455272. LAPPONIA HALSBAND MED HÄNGE.
Kedjan samt hänget är gjorda i 925 silver och båda är också märkta för LAPPONIA, i vissa fall med ordmärke eller logotyp Lapponia, statligt varumärke Finland, Vågmärke för finhet 925 utan årlig stämpel.
Kedjan bearbetas som en stångkedja med en hängande slinga. Längd 47cm
Hänget med silverögla är tillverkat av en färglös akryldroppe med smält guldklump. Det är också stämplat.
Längd 3,5 cm, bredd 1,5 cm, totalvikt hänge+kedja 11.8 gram.
Extraordinära designer smycken från 1970-talet, sällsynta.