MANSKAPSVÄRJA, svensk, m/1685, sk komissvärja, för infanteri.
455130. MANSKAPSVÄRJA, svensk, m/1685, sk komissvärja, för infanteri.
Svärtat järnfäste med tumbygel, tvåeggadklinga, kavellindning av mässingstråd med kransar.
Klinga stämplad med I(?) vid klingans början, troligen felstämplad P-stämpel.
Tre stycken Wira-stämplar på varsin sida av klingan.
Totallängd ca 100 cm, klingans längd 86 cm.
Bruksslitage, mindre rostfläckar, slagmärken på klingans eggar.