454622. KAFFESERVIS, 18 delar "Henriette" Royal Copenhagen.
Polykromt handdekorerade blommor mellan guldspaljé.
Bestående av
6 kaffekoppar 444/8500
6 underfat 444/8500
6 assietter 444/8553.
En kopp med lagat kantnagg.
En kopp med lagat öra.
En assiette med undersides fotringsnagg.
Lätt slitage på förgyllningen.