JORDGLOB, trä och metall, 1800-talets senare hälft.

454133. JORDGLOB, trä och metall, 1800-talets senare hälft.

Jordglob på fot och pelare av bonat lövträ, tillverkad av PA Norstedt & Söner Stockholm.
Höjd 87 cm, diameter ca 55 cm.

Bruksslitage, skador, delvis bättrad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 885