BORDSGARNITYR, 3 delar, Louis XVI-stil, 1900-talets början.

454074. BORDSGARNITYR, 3 delar, Louis XVI-stil, 1900-talets början.

Bordspendyl samt kandelabrar ett par. Bas i röd marmor. Pendyl krönt av skulptur av en ung kvinna "Jeunesse" av patinerad vitmetall. Kandelabrar med fem ljushållare.
Höjd pendyl 66 cm, bredd 35 cm, höjd kandelabrar 66 cm.

Bruksslitage, klangskål saknas, pendel finns, nyckel saknas. Urverket ej funktionstestat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 062