45384. KNAPPAR (troligen) 1 par, omgjorda till örhängen, enligt upg Kaukasus 1600-tal.
Delvis silver med dekor av röda stenar, emalj samt pärlor, dia ca 2 cm.
Proveniens enligt upg: Gamla Magaliff Konst & Antikhandel samt Göran Silverswärd Konst/Antikhandlare.
Slitage, emaljskador, renoverade, senare monterade som örhängen i 18k guld.