KNAPPAR (troligen) 1 par, omgjorda till örhängen, enligt upg Kaukasus 1600-tal.

45384. KNAPPAR (troligen) 1 par, omgjorda till örhängen, enligt upg Kaukasus 1600-tal.

Delvis silver med dekor av röda stenar, emalj samt pärlor, dia ca 2 cm.

Proveniens enligt upg: Gamla Magaliff Konst & Antikhandel samt Göran Silverswärd Konst/Antikhandlare.

Slitage, emaljskador, renoverade, senare monterade som örhängen i 18k guld.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 172