453403. FÅTÖLJ, "Greta", ur serien Familjen Triva, Kerstin Hörlin Holmqvist, Nordiska Kompaniet, 1960-tal.
Fast stoppad klädsel med lös sittdyna
Fåtöljens bredd 82, ryggstödets höjd 79, sitthöjd 40 cm.
Klädsel med skador, stoppning trasig samt kraftigt torr samt märken på benen.