Takarmatur, förgylld, höjd 72 cm, diameter 40 cm, 5 ljuspunkter, 1900-tal. Väggarmatur,, förgylld, höjd 18 cm, bredd 21 cm, 2 ljuspunkter, 1900-tal.
Bra skick.