CHARLES & RAY EAMES. LOUNGE STOL MED FOTPALL.

453378. CHARLES & RAY EAMES. LOUNGE STOL MED FOTPALL.

Design: Charles & Ray Eames 1956
Tillverkare: Vitra design, 1980 tal
Fot av aluminiumram roterbart svartmålad med plywood skal. Löstagbara dynor i svart läder. Etikettmärkt under pallen.
Mått stol: sitthöjd 38 cm
Total höjd ca 84 cm
Totalbredd ca 84 cm
Djup av ca 85-91 cm.

Finns tecken på slitage. Små fanerskador på kanterna. Ett armstöd med mer slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått stol: sitthöjd 38 cm
Total höjd ca 84 cm
Totalbredd ca 84 cm
Djup av ca 85-91 cm.

Antal besök: 1 703