Rund form med grön dekor av fiskar. Höjd 14 cm. Signerad Orrefors, Graal, No 1843, Edward Hald.
Invändiga repor samt utvändiga skrapmärken/repor. Bruksslitage. Mjölkig rand/beläggning på insida.