453204. WAKIZASHI, Japan, klinga 15/1600-talet.
Wakizashi med klinga i Naginataform, längd klinga 58 cm, total längd inkl. saya och grepp 95 cm.
Montering 17/1800-tal, rockaskinn i greppet, två menukis, shikashi tsuba i järn.
Saya i trä med blomdekor mot svart botten.
Bruksslitage, smärre hack i spetsen, saya med skador och sprickor.
Mekugin saknas (bambupinne för montering av greppet på tången).