BESTICKSERVIS, silver, 48 delar, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1851 - 1870, totalvikt ca 3705 gram.

453192. BESTICKSERVIS, silver, 48 delar, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1851 - 1870, totalvikt ca 3705 gram.

12 st gafflar, 8 st stämplade V4 (1851), 4 st stämplade C5 (1857), längd ca 20,5 cm, vikt ca 1260 gram.

12 st knivar med blad utav stål, 8 st stämplade V4 (1851), 4 st stämplade B5 (1856), längd 25 cm, totalvikt ca 1040 gram.

8 st dessertknivar med blad i silver, stämplade Q5 (1870), längd 21 cm, vikt ca 465 gram.

16 st dessertskedar, stämplade V4 (1851), längd 18 cm, vikt ca 940 gram.

Samtliga bestick med monogram i sköld på skaft, AB.
Dessertknivar med monogram på skaft III.

Dekor med runda, bladliknande former.

Bruksslitage, slitage på sköldar med monogram, en sköld saknas på gaffel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 217