ÖLBOLLE, trä, Norge 17/1800-tal, allmoge.

452808. ÖLBOLLE, trä, Norge 17/1800-tal, allmoge.

Ölbolle, Norge, skuret och bemålat trä.
Hänklar med dekor i karvsnitt, blomsterdekorerad insida.
Höjd 18,5 cm, vidd 31,5 cm.

Bruksslitage, ena hänkeln med lagning på två ställen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 18,5 cm, vidd 31,5 cm.

Antal besök: 3 407