Ölbolle, Norge, skuret och bemålat trä. Hänklar med dekor i karvsnitt, blomsterdekorerad insida. Höjd 18,5 cm, vidd 31,5 cm.
Bruksslitage, ena hänkeln med lagning på två ställen.