FISCHER-GEISING, HERIBERT. 1896 TEPLITZ-SCHÖNAU-1984 FEIBURG I. BREISGAU. Porträtt av en kvinnlig forskare.
452719. FISCHER-GEISING, HERIBERT. 1896 TEPLITZ-SCHÖNAU-1984 FEIBURG I. BREISGAU. Porträtt av en kvinnlig forskare.
1941. Olja på duk, signerad och daterad nedre höger. 65 x 56 cm Inramad
Målaren var student vid Dresden Art Academy, inklusive Robert Sterls masterstudent. Vid den stora Dresden konstutställning av Dresden Artists' Association 1942, presenterades han med en oljemålning ”Bildnis Lola L.”representera. Som den nuvarande målningen visar imponerande, Fischer-Geising flyttade bort från sin impressionistiska början under sitt arbete och gick vidare till ett nytt faktiskt presentationssätt.
Flera tryckpunkter, färgflisning i mitten av bilden.