Pendyl krönt av kvinnofigur med fågel, omväxlande matta och blanka partier av brännförgyllning.
Franskt urverk med slag, trådupphängning av pendel, försilvrad urtavla med romerska siffror.
Höjd 44,5 cm, bredd 36 cm, djup 12 cm.
Bruksslitage, ej funktionstestad, nyckel saknas.