451985. MAT-/KAFFE-/TESERVIS, 115 delar, porslin, "Måsen", Bing & Grøndahl.
12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 13 entrétallrikar, 19 större assietter, 2 mindre assietter, 10 tekoppar med fat, 16 kaffekoppar med fat, 12 moccakoppar med fat, 8 äggkoppar, 1 rektangulär skål, 2 avlånga skålar, gräddkanna, sockerskål, salt- och pepparströare, såssnipa, vas och såsskål. Mattallrikarnas diameter 25 cm.
Smärre bruksslitage. Några nagg kan förekomma.