OKÄND KONSTNÄR. Olja på duk, porträtt av en dansk löjtnant från 1877.

451845. OKÄND KONSTNÄR. Olja på duk, porträtt av en dansk löjtnant från 1877.

Löjtnant i paraduniform, på övre vänstra hörnet en devis 'Voluntas est robur' samt två vapen, på motstående hörn ett daterat monogram RB 1877.
A tergo: Lieutenant i kgl Infanterie Harald Valdemar Mansfeld = Bûllner, födt 28 Spetember 1842. Portraitet malet Januari 1877.

93x61 cm
ramad 114 x 79 cm.

Retusch, ramen med smärre skador och lösa fogar.

Gör en kostnadsfri värdering!

93x61 cm
ramad 114 x 79 cm.

Antal besök: 729