RAFAEL. Efter. Olja på duk, tondo. Kopia efter "Madonna della Seggiola", Okänd konstär, tidigt 1800-tal.

451659. RAFAEL. Efter. Olja på duk, tondo. Kopia efter "Madonna della Seggiola", Okänd konstär, tidigt 1800-tal.

Madonnan med barnet och en vaktande ängel. Tondo med passande förgylld och bronserad senempireram med reliefdekor av pastellage.
Originalet hänger på Palazzo Pitti och har länge varit ett omtyckt objekt för kopister. Att kopiera kända verk var även mycket kända artisters sätt att utbilda sig och tjäna brödfödan.
79x72 cm
ramad 98x91 cm.

Åldersrelaterade sprickor och smärre färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

79x72 cm
ramad 98x91 cm.

Antal besök: 1 717