MATSSERVIS 104 delar i flingods, Rörstrand "Parisienne" sent 1800-tal.

451519. MATSSERVIS 104 delar i flingods, Rörstrand "Parisienne" sent 1800-tal.

Polykrom och delvis förgylld dekor, med skupterade hänklar och lockknoppar i form av bambu.
Djupstämplade Rörstrand samt i flytande svart "Parisienne".
Servisen består av:
Stor terrin med lock och fat: Höjd 30, bredd 36 cm.
Karott med lock, på fot: Höjd 16,5, bredd 30,5 cm.
2 såsskålar med fat och lock: Höjd 18, bredd 20,5 cm.
4 karotter med hänklar: Längd 30,5 och 36 cm.
8 uppläggningsfat, ovala: Längd 46 cm, 38 cm, 33,5 cm, 32 cm, 25,5 cm.
36 middagstallrikar, diameter 26,3 cm.
18 sopptallrikar, diameter 26,3 cm.
17 lunchtallrikar, diameter 22,4 cm.
11 assietter, diameter 18,5 cm.

Terrin med invändigt nagg.
Ett uppläggningsfat med avslagen hänkel.
av tallrikarna är följande missfärgade:
15 middagstallrikar
8 sopptallrikar
7 lunchtallrikar
7 assietter
Av uppläggningsfaten är samtliga i missfärgat skick.
I övrigt förekommer färgskiftningar i trycket och gulddekoren är nött.

Gör en kostnadsfri värdering!

Servisen består av:

Terrin med invändigt nagg.
15 middagstallrikar
8 sopptallrikar
7 lunchtallrikar
7 assietter

Antal besök: 2 044