BÖCKER, 4 volymer, " Swea Rikes Historia, Ifrån de äldsta tider Til De närwarande", Del I-IV, Sven Bring (Swen Lagerbring), 1769 - 1783.

451504. BÖCKER, 4 volymer, " Swea Rikes Historia, Ifrån de äldsta tider Til De närwarande", Del I-IV, Sven Bring (Swen Lagerbring), 1769 - 1783.

Första Delen, Som innefattar Rikets öden ifrån des början til år 1060, Stockholm, Tryckt hos Carl Stolpe, och på des förlag, År 1769. Halvfranskt band.

Andra delen. Som Innefattar Rikets öden från år 1060 til 1300. Stockholm, Tryckt hos Carl Stolpe, på dess förlag, År 1773. Skinnband.

Tredje Delen. Som Innefattar Rikets Öden ifrån 1300 til 1397. Stockholm, Tryckt hos Carl Stolpe, på dess Förlag, År 1776. Skinnband.

Fjerde Delen; Som innefattar Rikets Öden ifrån År 1397 til År 1457. Stockholm, Tryckt hos Johan A. Carlbohm, 1783. Skinnband.

Slitage, nötta hörn, mindre skador. Namnteckningar på försättsblad. Titelblad andra delen med namnteckning: M:Falkenberg. Titelblad tredje delen med namnteckning: P:And:Stenkula. Insidan främre pärm på Del I, II samt IV med etikett med bild på adelsvapen. Samtliga volymer olika. Inlagan ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 733