LISA LARSON. "Bulldogg Maxi" i stengods, Gustavsberg, formgiven 1972.
451406. LISA LARSON. "Bulldogg Maxi" i stengods, Gustavsberg, formgiven 1972.
Lisa Larson för Gustavsberg, bulldog Maxi i serien Kennel. Formgiven 1972. Höjd 31 cm, längd 32 cm. Stämplad Gustavsberg Lisa L. Made in Sweden, samt signerad Des. Lisa L. K-Studion Gustavsberg SWEDEN.