ORIENTALISKT PORSLIN, 5 delar, 1900-talets andra hälft.

451402. ORIENTALISKT PORSLIN, 5 delar, 1900-talets andra hälft.

Blåvit sakevas, Japan, höjd 13 cm.
Balusterformad vas, på lös träsockel, totalhöjd 23 cm.
Polykrom vas, Kina, höjd 11,5 cm.
Polykrom risskål, höjd 5,5 cm.
Blåvit skål, Kina, diameter 22 cm.

Bruksslitage, smärre nagg, skador, lagning på polykroma vasen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 745