BESTICKSERVIS, 23 delar, silver, mestadels Auran Kultaseppä Oy, Åbo, Finland, 1900-talets första hälft.

451335. BESTICKSERVIS, 23 delar, silver, mestadels Auran Kultaseppä Oy, Åbo, Finland, 1900-talets första hälft.

Dekor av snäcka.
Soppslev, längd ca 33 cm.
6 bordsskedar, längd ca 17 cm.
12 matskedar, 20 cm.
Såsslev, längd ca 14 cm.
Sockertång, längd 11,5 cm.
Kaktång, grepp av silver, fyllt, delvis oädel metall, längd ca 19,5 cm.
Smörkniv, rostfritt blad, fyllt skaft, längd 20 cm.

Total vikt (exkl kaktång och smörkniv) ca 820 gram.

Slitage, gravyrer. Smörkniv med bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dekor av snäcka.
Soppslev, längd ca 33 cm.
12 matskedar, 20 cm.
Såsslev, längd ca 14 cm.
Sockertång, längd 11,5 cm.

Antal besök: 435