450614. GOLVUR, trä, kurbits, Mora, bär datering 1823.
Urtavla med romerska siffror, märkt med monogram A.A.S samt Mora. Insida dörr märkt Målad i nådens år 1964 av Arvid Carlsson, Sala.
Höjd ca 193 cm.
Bruksslitage, skador/sprickor, delar saknas, senare bemålning.
Nyckel/nycklar finns.