JOHAN ÅKERBLAD. Spegel med konsolbord, sengustaviansk, Stockholms hallstämpel 1789.

450301. JOHAN ÅKERBLAD. Spegel med konsolbord, sengustaviansk, Stockholms hallstämpel 1789.

Spegelns höjd 190, bredd 66
Konsollbord med skiva av kalksten, bredd 74, djup 39,5, höjd 80 cm.
Spegeln brännmärkt IÅ = Johan Åkerblad.

Spegeln med sliten förgyllning, senare glas, smärre nagg på skiva, bordsunderrede senare bronserat och med saknade dekorationsdetaljer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Spegelns höjd 190, bredd 66

Antal besök: 4 018