450301. JOHAN ÅKERBLAD. Spegel med konsolbord, sengustaviansk, Stockholms hallstämpel 1789.
Spegelns höjd 190, bredd 66
Konsollbord med skiva av kalksten, bredd 74, djup 39,5, höjd 80 cm.
Spegeln brännmärkt IÅ = Johan Åkerblad.
Spegeln med sliten förgyllning, senare glas, smärre nagg på skiva, bordsunderrede senare bronserat och med saknade dekorationsdetaljer.