GLAS/KRISTALL, 3 delar, huvudsakligen Orrefors, 1900-talets andra hälft.

450011. GLAS/KRISTALL, 3 delar, huvudsakligen Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Skål med skuren dekor, Orrefors, signerad SC (John Selbing) 3834-13, etikettmärkt, diameter 19,5 cm.
Vas med etsad dekor av kvinna i blåsväder samt med ett födelsedatum och monogram K.E. (troligen ägaren), Orrefors, signerad Landberg (Nils Landberg) 3035.B3. KR, etikettmärkt, höjd 19 cm.
Skål med rött underfång samt dekor i form av luftbubblor, omärkt/osignerad, diameter ca 13 cm.

Bruksslitage, vas med naggar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, vas med naggar.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 990