KRISTALLKRONA, mässingsstomme, barockstil, 1900-talets första del.

449975. KRISTALLKRONA, mässingsstomme, barockstil, 1900-talets första del.

Kristallkrona i barockstil behängd med lövformade prismor, glasklot i botten, centralt spjut, 6 ljusarmar med belysning samt 2 ljuspunkter i centrum.
Höjd upp till kopp 1 meter, höjd exkl. kedja 69 cm, vidd 50 cm.

Bruksslitage, någon prisma med nagg, 1 st liten rund prisma saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 148