GEORG STERNBACHER. GEORG STERNBACHER, UTAN TITEL, 1961.
449562. GEORG STERNBACHER. GEORG STERNBACHER, UTAN TITEL, 1961.
Georg Sternbacher, 1933 Unterkochen - 1995 Oberiffingen, utan titel, monogr. och dat. Art. 61, a tergo ”Sternbacher 1961 10 Munich”, olja/duk, inramad, H x B ca. 100 x 60 cm
Georg Sternbacher föddes i Unterkochen 1933, ursprungligen utbildad som konstglasmästare, 1953-1959 studerade målning med professor Oberberger i München, under denna tid vann han 4 akademipriser, 1959 Franz stipendium. Stat, sedan 1 år Paris, Ecole des Beaux-Arts, från 1960 medlem av d. Freie Münchner und Deutschen Künstlerschaft e.V., från 1970 bodde han och arbetade i Oberriffingen, han arbetade den 22 april 1995.