448854. BORD, valnöt, 1800-talets andra del.
Utdragbart bord med hjultrissor. Senare iläggsskivor i furu. Längd 116 + 50 + 50 cm. Bredd 104 cm. Höjd 78 cm. Mässingsskydd för hjultrissor medföljer.
Bruksslitage. Repor och smärre slagmärken förekommer. Kärvande iläggsutdrag.