448829. SABEL, svensk, officer i flottan, m/1915.
Med portopée, balja av läder med tre mässingsbeslag, klinga med textdekor; Konungen och Fäderneslandet, längd exkl balja ca 89, klingans längd 75 cm.
Slitage, märken, portopée med skador, fäste med med initialer E.K.