Stomme i målat trä. Uttagbara kärl i porslin för speceriprodukter. Längd 46. Bredd 20. Höjd 29 cm.
Bruksslitage. Krackelyr. Ett handtag saknas samt ett med skada. Ett handtag med lagning.