447852. MANTEL, CARL WILHELM. ”LANDSKAP NÄRA NAPLAR”.
Mantel, Carl Wilhelm, Berlins landskapsmålare, verksam omkring 1838-1883. Olja på duk, samt skylt. u. dat. ”Mantel 47", ”Landskap nära Neapel”, 1847. Storlek: 35 x 48,2 cm.
Inramad Mörkare, craquelure på platser och minimal flisning, spår av gammal inramning.