SKÅL samt BLOMHÅLLARE, keramik, "Safir", Arthur Percy, Upsala-Ekeby, Gefle, 1950-tal.

447541. SKÅL samt BLOMHÅLLARE, keramik, "Safir", Arthur Percy, Upsala-Ekeby, Gefle, 1950-tal.

Båda med förgyllning samt etikettmärkta. Skål märkt Safir Upsala-Ekeby Gefle Made in Sweden 753.
Blomhållare, höjd 22,5 cm.
Skål, diameter 30,5 cm.

Bruksslitage, tillverkningsskada på skålens fotring.

Gör en kostnadsfri värdering!

Blomhållare, höjd 22,5 cm.
Skål, diameter 30,5 cm.

Antal besök: 2 623