FLASKOR, med skruvkork, samt bägare, 3 delar, tenn, Gerhard Anton von Glan och Johann Christian Gottfried Richter, 1800-tal.

447380. FLASKOR, med skruvkork, samt bägare, 3 delar, tenn, Gerhard Anton von Glan och Johann Christian Gottfried Richter, 1800-tal.

Ingår gör tre infokort från tidigare auktion. Wärmeflasche och Becher
Bägare, Johann Christian Gottfried Richter, 1836, höjd 21,5 cm
Värmeflaska, Gerhard Anton von Glan, 1855-1890, höjd 24,5 cm
Värmeflaska, oidentifierad mästare, 1800-tal, diameter 19, höjd 7,5 cm.

Bruksslitage, märken samt repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 668