FIGUR, trä, Mumuye, Nigeria, 1900-talets första del.

447218. FIGUR, trä, Mumuye, Nigeria, 1900-talets första del.

Figur i trä med tydliga spår av röd, vit och svart färg
Höjd ca 53 cm
Proveniens: Åke Nilsson, Malmö, inköpt i Paris i mitten på 1980-talet.

Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 53 cm

Åldersrelaterat slitage.

Antal besök: 564