HALVMÅNEBORD, ett par, betsad furu, nyrenässans, sent 1800-tal.

446745. HALVMÅNEBORD, ett par, betsad furu, nyrenässans, sent 1800-tal.

Halvmånebord på hjultrissor samt dekor av pärlbård
Diameter 119, höjd 76 cm
Medföljer gör senare fäste att ha under bordet för mer stabilitet.

Torrsprickor på bården under bordsskivan, repor, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 119, höjd 76 cm

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 542