446745. HALVMÅNEBORD, ett par, betsad furu, nyrenässans, sent 1800-tal.
Halvmånebord på hjultrissor samt dekor av pärlbård
Diameter 119, höjd 76 cm
Medföljer gör senare fäste att ha under bordet för mer stabilitet.
Torrsprickor på bården under bordsskivan, repor, bruksslitage.