HUGGVÄRJA, svensk, modell 1832, för flottans manskap, ursprung m/1685.

446647. HUGGVÄRJA, svensk, modell 1832, för flottans manskap, ursprung m/1685.

Längd 90 cm, klinglängd 73,5 cm.
Klingan med Wira-stämplar, parerskydd och metallbygel.

Huggvärja m/1832 är ursprungligen en infanterimanskapsvärja m/1685 där man under 1800-talet kortade klingan ca 20 cm och utrustade flottans manskap med dessa vapen.

Erosion och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Erosion och slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 3 388