446310. MATSERVIS, 57 delar, flintgods, "Gurli", Rörstrand, 1940-tal.
12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 entrétallrikar, 10 assietter, 4 uppläggningsfat, 4 uppläggningsskålar, kanna, såsskål, soppterrin.
Bruksslitage. Ställvis sliten dekor. Krackelyr.