SKEDAR, sterlingsilver, så kallade Berry Spoons, England, 1783 samt 1786, Richard Crossley samt Stephen Adams, vikt 124,09 gram.

445952. SKEDAR, sterlingsilver, så kallade Berry Spoons, England, 1783 samt 1786, Richard Crossley samt Stephen Adams, vikt 124,09 gram.

Förgyllda med reliefdekor av blomster samt graverad dekor på skaft.

En sked med "Duty Mark" av kung George III.

Längd 21,5 cm.

Bruksslitage, med monogram på baksida sked.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 21,5 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 686